EN | PL

OPTYCZNY ZEGAR ATOMOWYWitamy na stronie Polskiego Optycznego Zegara Atomowego w Krajowym Laboratorium FAMO w Toruniu.

 

* Zbudowaliśmy system dwóch niezależnych optycznych zegarów atomowych z atomami strontu. System składa się z dwóch atomowych wzorców częstotliwości interrogowanych przez ultrawąski spektralnie laser, wstępnie stabilizowany do wnęki optycznej o bardzo wysokiej finezji oraz z grzebienia częstości optycznych.

general clock

* Dla czasów uśredniania większych niż 60 s, względna stabilność naszego zegara rośnie jak σy (τ ) = 3.41(27)×10−14/√(τ), a po zaledwie 5 minutach osiąga 2*10-15.

allan2

* Posiadamy także przyłącze do stabilizowanego łącza światłowodowe do przesyłania czasu i częstotliwości na długie dystanse (sieć OPTIME w ramach sieci Pionier), dzięki urządzeniom przesyłowym wytworzonym w AGH, co pozwala nam na odniesienie się do skali czasowej UTC(AOS) – podawanej do celów naukowych przez jednostkę Polskiej Akademii Nauk - Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borowcu pod Poznaniem, światowego czasu uniwersalnego UTC i porównywanego z czasem urzędowym UTC(PL) z Głównego Urzędu Miar

net

KONTAKT

 

Krajowe Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej
ADRES: ul.Grudziądzka 5/7 87-100 Toruń
TELEFON: (56) 611 3333 FAX: (56) 622 5397
E-MAIL: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.